Gå till innehåll
Svenska Konståkningsförbundet
Svenska Konståkningsförbundet

Grattis Martin Johansson - årets idrottsledare i Haninge

Haninge Konståkningsklubbs huvudtränare Martin Johansson har utnämnts till Årets idrottsledare 2019 i Haninge kommun. I motivering lyfts bland annat Martins brinnande engagemang och hur han verkligen lever upp till Svensk konståknings värdegrund.

- Jag blev såklart jätteglad att klubben och jag blev uppmärksammad för andra året i rad. Förra året blev Haninge KK utnämnd till årets förening. Det känns kul att vårt arbete uppmärksammas i kommunen, säger Martin Johansson.

Motivering för årets idrottsledare 2019

Martin brinner för konståkning och att klubbens åkare ska utvecklas så långt som möjligt. Det är magiskt att se hur han får åkarna att utvecklas och nå sina mål, och sätta nya och ännu högre! Martin är en stor förebild för klubbens åkare och han lever verkligen upp till Svenska Konståkningsförbundets värdegrund - Glädje, glöd och gemenskap.

Publicerad: 2020-12-03

Senast uppdaterad: 2020-12-03

Samarbetspartners

Sponsorer